Zumba aneb fitness šílenství

Zumba aneb fitness šílenství

Ať už se zajímáte o fitness nebo ne, o zumbě už jste jistě slyšely. Cvičit můžete doma podle různých DVD, navštěvovat můžete ale také různé kurzy. Zumba spojuje taneční prvky a fitness, takže se u ní skvěle vybouříte. Tančíte na svůdné kubánské rytmy – jak hudbu, tak tance (např. merengue, salsa, cha-cha, hip-hop atd.). Zumba je velice nakažlivá – ať jste staří, mladí, hubení či oblejších tvarů, zumba vás jednoduše nadchne.

Co je vlastně zumba?

Zumba je kardio-taneční cvičení inspirované latinskou Amerikou. Zumba využívá latinskou energetickou hudbu, ale v dalších částech země existuje zumba s prvkami jazzu či afrických rytmů, ale také popu. Ačkoli se nám to nezdá tak dávno, co zumba pronikla na český trh a způsobila šílenství, její vznik se datuje už do poloviny 90.let minulého století. Jejím zakladatelem je Alberto „Beto“ Perez. V dnešní době je zumba oblíbená ve více než 110 zemích s více než deseti miliony nadšenci.

V průběhu let byly vyvinuty některé speciální druhy zumby – pro děti (Zumbatomic), seniory (Zumba Gold), lekce ve vodě (Aqua Zumba), a třeba pro silový trénink (Zumba Toning).

Pro koho je zumba?

Jak už jsem naznačila, zumba je pro každého, kdo má chuť se hýbat. I když jsme označili zumbu za kardio-taneční cvičení, nebojte se, nemusíte umět tančit.

Co očekávat na lekci zumby?

Jedna lekce zumby trvá asi hodinu. Na začátku se protáhnete a na konci lekce jsou zahrnuty cviky na vychladnutí. Cvičební část je odlišná podle druhu písně, která právě hraje – každá píseň má jiné taneční rutiny. Instruktoři zde mají velkou možnost, jak zahrnout do lekce svůj vlastní vkus, taneční kroky, nebo si dokonce mohou vymyslet taneční sestavu na svou oblíbenou písničku (o totéž se můžete pokusit také vy, až budete v zumbě trochu zběhlí).

Na rozdíl třeba od aerobiku se nemusíte učit základní kroky a ty potom zakomponovat do celkového tanečního prvku. Proto také instruktoři příliš nemluví – přechod od jednoho prvku ke druhému je poměrně jednoduchý. Učíte se tím, že se díváte a opakujete.

Co si obléct?

Důležité je vzít si oblečení, které vám dovolí velkou míru pohybu. Dále by toto oblečení mělo být prodyšné a schopné sát pot – na zumbě se zcela jistě zapotíte. Proto je vhodné také použít oblečení ve vrstvách – zahříváte se postupně, tak se můžete postupně svlékat. Důležitá je také pevná a pohodlná obuv.

Co si přinést s sebou?

Láhev vody a ručník! Obojí budete potřebovat! Většina instruktorů necháme mezi jednotlivými skladbami asi půlminutovou pauzu, takže budete mít čas těchto pomůcek využít.

Další typy

Na první lekci je vhodné, když přijdete o deset minut dříve a představíte se instruktorovi a sdělíte mu, že jste začátečník. Můžete se ho zeptat, jak bude lekce probíhat, kam si stoupnout, abyste dobře viděli na instruktora.

Neberte se příliš vážně. Nepřemýšlejte o tom, že vypadáte při plnění tanečních kroků legračně. Žádný učený z nebe nespadl, a tak se nestresujte tím, když některé kroky nezvládnete hned napoprvé. Uvidíte, že čím déle budete na zumbu chodit, tím více prvků zvládnete.

Je možné, že vkus vašeho instruktora vám nebude úplně vyhovovat (instruktor si zvolí třeba jeden či dva styly, které se mu líbí a ty bude opakovat). Pokud vám tedy až tak úplně nesedí taneční styl instruktora, můžete se pokusit vyměnit instruktora za jiného, který bude vašemu stylu blíž.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
300x600.png

Naše tipy
Sledujte také magazín o hubnutí Tukožrout.cz.