Co je jóga a co není?

Co je jóga a co není?

Je jóga hinduistická praktika? Je to nějaký druh cvičení? Pomůže mi zhubnout? Pomůže mi zlepšit můj sexuální život? Ať už jde o otázky, pochyby či spory – o józe se v dnešní době hodně mluví. A spolu s pravdivými tvrzeními přichází i mýty. Zjednodušeně řečeno, jóga je akt, který harmonizuje vaše tělo, mysl i duši. V tomto článku se podíváme na to, co jsou mýty a co je pravda ve tvrzeních o józe.

Je jóga spojená s hinduismem?

I přes spoustu debat a diskuzí, je tato otázka i nadále populární. Jóga je duchovní praktika, která s náboženstvím nemá nic společného. Jóga byla mylně přiřazena jako produkt hinduismu jen proto, že se zrodila ve stejné oblasti jako toto náboženství. Muž, který ji propagoval, Gregor Mendel, byl knězem, avšak pokud chcete praktikovat jógu, nemusíte se stát hinduistou ani o tomto náboženství nemusíte nic vědět.

Pomůže jóga zhubnout?

Můžeme to zkusit, ale stejně se nám nepodaří se úplně schovat před dnešním trendem – hubnutí. Jóga má stále nálepku jako nástroj hubnutí. Pojďme si to ale ujasnit. Jóga nemůže nahradit kardio cvičení ani aerobní cvičení. Ale to neznamená, že se s ní nedá zhubnout. Co je ale potřeba chápat je, že přístup k józe je chápán jako velmi mělký, pokud ji považujeme pouze jako nástroj k hubnutí. Jóga je o úplné přeměně – fyzické, psychické i duchovní. To znamená, že jóga má sílu transformovat vaši mysl, tělo i duši.

Zlepšuje jóga sexuální život?

Toto tvrzení je dalším produktem marketingu. Jóga pro lepší sex pomohla jógu rozšířit mezi spoustu lidí. Tantra jóga je spojení mužské a ženské části ve vás a harmonizuje tuto dualitu. Takže existuje nějaký způsob v józe (existují určité ásany – řečeno jogínsky), které vám pomohou aktivovat vaše sexuální energetická centra.

Řekli o józe

Deepak Sharma: „Říkejte tomu jóga… říkejte tomu gymnastika… říkejte tomu tělocvičné cvičení… cílem je udržet své tělo fit a v dobré kondici. Fyzická zdatnost je bonus zdarma.

Nemohu cvičit jógu, protože mám bolesti…

Většina lidí s artritidou a jinými chronickými bolestmi obecně se drží od jógy dál. Ale jóga by i v těchto případech mohla být užitečná. Lepší flexibilita je jedním z prvních a nejvíce zřejmých výhod jógy. Jak budete cvičit, tak postupně uvolníte své svaly a pojivové tkáně obklopující kosti a klouby, což se považuje za jeden z důvodů, proč je jóga spojená se snížením bolesti jógy. To znamená, že jóga pomáhá budovat svalovou hmotu a udržuje sílu svalů, které chrání před stavy, jako je artridita, osteoporóza a bolesti zad. Váš lékař vám může poradit v tom, jaké pohyby dělat můžete a jakým se máte naopak vyhnout.

Nejsem tak flexibilní, jak se mám dostat do určitých pozic?

Jeden z největších omylů jógy je, že se jedná o fitness cvičení nebo něco, při čem se lidské tělo stočí do tvaru preclíku. Ale v jádru je jóga filozofie. Jak je popsáno v Patanjali, klasickém textu o józe, ásany jsou jen jedny z mnoha nástrojů v józe. Tento původní text objasňuje také další komponenty jógy, včetně vědomého dýchání, meditace, životního stylu, změny stravovacího stylu, vizualizace a použití zvuku a spoustu jiného.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
300x600.png

Naše tipy
Sledujte také magazín o hubnutí Tukožrout.cz.