Tipy na motivační filmy

Tipy na motivační filmy

Motivaci můžeme definovat jako vnější a vnitřní faktory, které stimulují chuť a energii lidí, aby projevovali zájem o svou práci, skupinovou roli nebo téma a snaží se je dosáhnout určitého cíle. Mezi tyto faktory může patřit intenzita touhy nebo potřeby, odměna za dosažení cíle a očekávání jednotlivce. Příkladem může být například student, který se učí na zkoušku, aby dosáhl lepší známky či aby získal univerzitní titul, který mu v budoucnu zajistí prestižnější zaměstnání.

O tom, že motivovat dokáží i filmy se shodují i různé osobnosti – například Noam Wasserman, profesor na harvardské universitě se nechal slyšet, že nejlepší knihou pro marketing je kino. Držitel Nobelovy ceny za ekonomiku Edmund Phelbs, označil motivační filmy jako zdroj inspirace svých nejlepších děl.

Důvody, proč jsou motivační filmy důležité:

  1. Lidé bývají rozptylování množstvím různých informací, filmy ale dokáží upoutat diváky tím, že ukazuje určité scény, kterými se poukazuje na určitou skutečnost.
  2. Lidé jen těžko odolávají filmům – jejich pozornost o určitou problematiku se automaticky zvýší.
  3. Některé pojmy je příliš složité vysvětlit. Správný film ukáže problém názorně tak, že ho pochopí každý. Na příkladu je totiž snadnější pochopit určitý problém, na rozdíl od čtení.
  4. Lidé si informace z filmu rychleji a lépe zapamatují.

Níže je výčet několika motivačních filmů. Filmy mají společné to, že jejich hrdinové se úporně o něco snaží a také toho dosáhnou, přičemž jsou motivování jak pozitivně (za vynaložené úsilí budou odměněni), tak negativně (bojí se ztráty něčeho). Všechny filmy jsou založeny na skutečných událostech – což je něco, co vyvolá ještě větší motivaci u ostatních lidí.

Zlaté ruce – Příbeh Bena Carsona

Jedná se o příběh podle skutečné události, který pochází z roku 2009. Tento film zachycuje 26 let života neurochirurga Bena Carsona. V roce 1987 přijíždí Ben do Německa, aby zde chirurgicky oddělil hlavy dvojčat. Je zde však velké riziko, že jedno z dětí (nebo dokonce obě děti) nepřežijí. Ben má čtyři měsíce na přípravu plánu operace. Závěrečná část mu ale stále chybí. Zachránit tato dvě dvojčata je pro něj velmi důležité, protože jeho žena s ním čekala dvojčata, avšak nedonosila je – potratila. Nakonec se mu podaří vymyslet i závěrečnou část operace, díky níž se podaří zachránit dva mladé životy.

Film zachycuje také život Bena Carsona od dětství. Narodil se v chudé rodině, ale svou vlastní pílí a láskou ke knihám se dopracoval až na Yale, kde získal stipendium a mohl tak vystudovat na neurochirurga. Ben v průběhu své kariéry provede několik riskantních operací, díky nimž získá sebevědomí i k případu operace dvojčat.

Je to úžasný příklad motivace – Ben jako dítě z prostých poměrů musel tvrdě pracovat na tom, aby získal takové postavení, jakého dosáhl. Mezi vnitřní faktory můžeme jmenovat touhu Bena po seberealizaci, aby využil všech svých možností. Vnější motivací mu mohlo být lepší uplatnění v životě, prestižní zaměstnání a samozřejmě také vyšší plat. U záchrany dvojčat byla jeho motivací snaha zachránit dva mladé životy, když už se mu to nepodařilo u jeho vlastních dvojčat.

Coach Carter

Na richmondské střední škole působil v roce 1999 basketbalový trenér Ken Carter, kterého ve filmu skvěle ztvárnil Samuel L. Jackson. Trenér Carter nastoupí do školy, kde zjistí, že jeho svěřenci jsou hrubí a neuctiví a potřebují disciplínu. S každým basketbalistou podepíše individuální smlouvu, ve které se hráči zavazují k tomu, že budou sedět ve třídě v předních lavicích, dále hráči musí navštěvovat všechny předměty a získat z nich prospěch do 2,3 (což odpovídá americkému C+).

Hráči z tohoto samozřejmě nejsou nadšeni a tak vzniká spoustu konfliktů, které ale trenér Carter vždy vyřeší po svém. Tím pomůže hráčům, aby se snažili dosáhnout svých cílů, motivuje je k lepším výkonům a dokáže jim, že dokážou víc, než si původně mysleli. Což se jim hodí i v jejich osobních životech. Carter se snaží dát svému týmu lepší příležitost v životě a možnost dalšího vzdělávání, aby se neuchylovali ke zločinu. Někteří hráči tak díky němu získali směr svého života, začali studovat vysokou a získali motivaci k tomu, aby se v životě o něco snažili, ať už je jejich cíl jakýkoli.

Trailer k filmu Coach Carter

Bojovník

Hlavní postavou tohoto příběhu je Billy Hope, boxer z New Yorku, neporažený mistr v těžké váze. I v osobním životě se mu daří – má ženu Maureen a dceru Leilu. Na jedné charitativní akci je ale jeho žena nešťastnou náhodou zastřelena. Billy začne pít a užívat drogy, díky čemuž také začne prohrávat boxerské zápasy. Ztratil motivaci žít. Jeho dcera Leila putuje do dětského domova.

Billy je sám a zlomený. Uvědomí si, co všechno ztratil – manželku i dceru. To je pro něj novou motivací, aby zase začal usilovat o lepší život. Získá práci v jako uklízeč v tělocvičně, kde se seznámí se zkušeným boxerem Titusem Willsem. Přesvědčí ho, aby se stal jeho trenérem. Billy tvrdě bojuje, aby se opět dostal na výsluní. Díky tomu se smí opět stýkat se svou dcerou, což ještě posílí jeho úsilí. Nakonec se mu podaří získat své předchozí postavení.

Tento příběh názorně ukazuje, jak důležité je mít motivaci. Její ztráta vede k depresím a k odevzdanosti osudu.

Trailer k filmu Bojovník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
300x600.png

Naše tipy
Sledujte také magazín o hubnutí Tukožrout.cz.