Cesta za vítězstvím

Cesta za vítězstvím

Žánr: sportovní, drama | Rok vzniku: 2006 | Délka filmu: 106 minut

Píše se rok 1965 a trenér Don Haskins, který věří pouze v jediné, a to disciplínu, dostává příležitost trénovat tým Texas Western, který si nemůže dovolit platit trenérovi vysoké honoráře. I přesto však Haskins nabídku přijímá s tím, že se svou rodinou může bydlet na studentských kolejích a zdarma se stravovat v jídelně.

Jeho manželka není vůbec nadšená, protože je toho názoru, že se stěhují do dobytkářského města. Avšak trenér zapálený do basketbalu v tom vidí jedinečnou příležitost, jak se naplno věnovat něčemu, co miluje.

První trenérovy kroky vedou do tělocvičny, jejíž stav je mizerný – včetně hráčů, kteří zde hrají. Vydá se tedy za ředitelem školy a vylíčí mu, že bez financí bude jen málo pravděpodobné dostat současný tým Texas Western na vrchol. Ředitel si ale stojí za názorem, že basketbal nikoho nezajímá a jediné do čeho se vyplatí investovat je fotbal.

Haskinse to ale neodradí a i bez finanční podpory se rozhodne založit vítězný tým. Uspořádá výběrové řízení, kde nabízí basketbalovým hráčům, kteří se ještě nikomu neupsali, že by mohli hrát za Texas Western. Hráči nabídku ale odmítají, jelikož chtějí vyhrávat a ne prohrávat.

Nakonec, když už se zdá, že celá snaha je marná, si trenér všimne černého hráče s číslem 5 jenž sedí na lavičce a v posledních minutách zápasu vbíhá na hřiště, kde ihned hází svůj první koš. A zde uvidí trenér příležitost. Navštíví opět ředitele školy a poprosí ho, jestli by mohl mluvit s tímto hráčem o případném přijmutí do týmu Texas Western.

Ředitel z toho moc nadšený není, protože tvrdí, že černí hráči sice umí dobře skákat, ale nedovedou se ovládat a spolupracovat s týmem. Trenér ale i přes ředitelova slova stále trvá na svém a ptá se, kde hráče číslo 5 najde.

Nakonec si hráče odchytne v šatně, kde se mu představí a dává mu možnost hrát v týmu, který trénuje. Hráč to odmítá a říká, že děkuje, ale právě s basketem skončil. Obzvláště potom, co ho jeho současný trenér v dnešním zápase vůbec nestavěl do hry.

Tento hráč je stejně tak zapáleným fanouškem basketu jako je Haskins a pro basketbal doslova dýchá. Když mu tedy podruhé trenér řekne, že hledá hráče, a to takové, kteří rozhodně na lavičce sedět nebudou a pro basketbal by udělali první a poslední, hráč tomu nevěří, ale dostává naději a trenérovu nabídku příjme.

To dodá trenérovi energii k tomu, že začne hledat další hráče. Vytvoří seznam lidí, jenž chce oslovit, a jakmile ho ukáže svým kolegům, jsou doslova zděšení, protože zjišťují, že seznam obsahuje samé barevné hráče a kolegové se celý život řídili doslova heslem, že „negrové nikdy nemůžou ovládnout basketbal“.

Druhý den Haskins společně s kolegy vyráží na cestu za hráči, které měl na seznamu a celou cestu dotuje ze svých peněz, protože věří, že tak to dělal každý tým, který je v současnosti úspěšný.

Nakonec jeho tým tvoří více černých hráčů nežli bílých a tým se stává součástí posměchu a rasistických urážek. Ani to však tým nijak nerozhodí, jelikož již od začátku jim trenér vbíjel do hlavy přísná pravidla a disciplínu, která je neustále posouvala výš. Jejich prvním velkým úspěchem se stalo to, že se tým dostal na 4. místo v celostátním žebříčku.

Pak najednou přišla změna! Šikana a narážky se natolik stupňovaly, že tým Texas Western začal upadat a dokonce i samotný trenér již přestával věřit v to, že by v zápase sezóny o první místo mohli vyhrát. Ale nevzdal to, a neustále hráčům připomínal, proč zde vlastně jsou neboli co je jejich cílem.

V sezóně pak získají krásných 23 výher a jen jednu jedinou prohru z dob, kdy se neuměli vyrovnat se šikanou, která tehdy nastala. V samotném play off se jim podaří postoupit do finále, ve kterém budou zápasit o titul. Tým jejich protivníků tvoří pouze bílí hráči a trenér se tak rozhodne zariskovat, že jeho tým poskládá pouze z černých hráčů. Ačkoliv se to nejdříve zbytku týmu, který tvořili bílí hráči, nelíbilo, nakonec své kolegy podpořili a rozhodně toho nemuseli litovat. Tým Texas Western totiž zvítězil a získal titul v turnaji NCAA.

Na závěr už bych rád jen podotkl, že film byl natočen podle skutečné události.

Trailer k filmu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
300x600.png

Naše tipy
Sledujte také magazín o hubnutí Tukožrout.cz.