Urychlete regeneraci svých svalů

Urychlete regeneraci svých svalů

Pokud cvičíte, tak to jistě znáte – namožené svaly bolí i několik dnů po návštěvě posilovny. Zde je několik typů, jak urychlit regeneraci svalů po cvičení.

Spěte déle

I když přesný vztah mezi spánkem a cvičením je stále nejasný, velké množství studií naznačují, že nedostatek spánku může mít významný negativní vliv na výkon a zotavení. V průběhu spánku probíhá syntéza bílkovin, takže dát si spánek po náročném tréninku je dobrý způsob pro silnější svaly a lepší výdrž. Výzkumy prokazují, že je dobré zdřímnout si také dvě hodiny po tréninku – stačí jen dvacetiminutový odpočinek.

A v případě, že máte problémy se spánkem, doporučujeme vám si přečíst naše starší články Jak se zbavit nespavosti a Jak vyzrát na nespavost.

Jezte bílkoviny

Před spaním – Jak už bylo řečeno, ve spánku probíhá syntéza bílkovin. Abychom tedy tuto funkci podpořili, je dobré přidat do těla dostatek bílkovin.

Ráno – V průběhu spánku může tělo využít některé živiny. S vysokým obsahem bílkovin dostanete do těla potřebné množství živin. Navíc bílkoviny po ránu zajistí menší toužení po jídlu v průběhu dne.

Před cvičením – aminokyseliny jsou základními stavebními kameny tkáně. Získáváme je konzumací bílkovin. To nám pomůže obnovovat tkáně a zvyšovat výdrž již v průběhu tréninku.

Po cvičení – Doplnění bílkovin po tréninku zajišťuje jejich dostatek pro udržení a obnovu svalů po celý den.

Pijte čokoládové mléko

Čokoládové mléko je skvělým způsobem, jak se nasvačit na cestách. Obsahuje bílkoviny potřebné na regeneraci svalů. Bylo prokázáno, že sacharidy z čokolády snižují množství času potřebné pro regeneraci svalů.

Pijte hodně vody

Lepšímu zotavení může pomoci už jen jedna sklenice vody. Nedostatek vody či dehydratace mohou způsobit snížení schopnosti těla regenerovat se. Naopak jeden alkoholický nápoj působí stejně jako dehydratace.

Více o pitném režimu se můžete dočíst v našem článku Pitný režim.

Jděte na masáž

Masáž pomáhá regenerovat poškozenou tkáň a snížit ztuhlost svalů – obojí je spojené s cvičením. Stejným způsobem můžeme využít pěnové výrobky na masírování sebe sama.

Nechte své svaly odpočívat

Někdo doporučuje odpočinek dva dny mezi tréninky stejných svalových skupin. Existují však faktory, jako je věk či fyzická zdatnost, které jsou důležité k určení doby regenerace. Spolehlivým ukazatelem je snížení výkonu – pokud výkon klesá od tréninku k tréninku, je vhodné si naplánovat více dní odpočinku mezi tréninky.

Studená sprcha

I když se může zdát, že toto řešení je poměrně děsivé, výzkum prokazuje, že studená sprcha může snížit bolestivost po cvičení po dobu až 24 hodin.

Zkuste protizánětlivé látky

Některé léky mohou působit protizánětlivě. Je vhodné se o nich poradit s lékařem. Využít lze také některé koření s protizánětlivými účinky – jako je například kurkuma či zázvor. Protizánětlivé účinky urychlují regeneraci svalů. Pokud se však snažíte budovat svalovou hmotu, některé doplňky stravy mohou způsobit zpomalení růstu svalů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
300x600.png

Naše tipy
Sledujte také magazín o hubnutí Tukožrout.cz.