Funkce ledvin v lidském organismu

Funkce ledvin v lidském organismu

Proč jsou játra tak důležitá?

Většina lidí ví, že hlavní funkcí ledvin je odstranit odpadní produkty a přebytečné tekutiny z těla. Tyto škodlivé látky se odstraní močí. Produkce moči zahrnuje velmi složité kroky, při kterých je potřeba udržet stabilní rovnováhu chemikálií v těle.

Důležitá je zejména regulace soli, draslíku a kyselin. Ledviny taktéž produkují hormony, které mají vliv na funkci ostatních orgánů. Například jeden z hormonů, které ledviny produkují, stimuluje tvorbu červených krvinek. Další hormony mohou regulovat krevní tlak a řídí metabolismus vápníku.

Ledviny si můžeme představit jako jakési továrny. Ledviny mají následující funkce:

 • Odstraňují odpadní látky z těla.
 • Zajišťují rovnováhu tekutin v těle.
 • Uvolňují hormony, které regulují krevní tlak.
 • Produkují aktivní formu vitaminu D, která je důležitá pro silné a zdravé kosti.
 • Kontrolují tvorbu červených krvinek.

Kde jsou ledviny a jak fungují?

Ve zdravém těle jsou k dispozici dvě ledviny, každá o velikosti pěsti. Nachází se po obou stranách páteře na nejnižší úrovni hrudního koše. Každá ledvina obsahuje až milion funkčních jednotek nazývaných nefrony. Nefron se skládá z filtrační jednotky malých cév (glomerulu) a z kanálku. Když krev stupuje do glomerulu, filtruje se zde a zbývající tekutina potom odchází kanálkem. V tomto kanálku dochází k odstranění nebo naředění určité odpadní látky. Pokud chtějí ledviny odstranit nějakou látku, vylučujeme ji v podobě moči.

Příčiny chronického onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin je definováno jako nějaký druh abnormality, jako jsou bílkoviny v moči či snížená funkce ledvin po dobu tří a více měsíců.

Existuje mnoho příčin onemocnění ledvin. Ovlivňuje je například cukrovka a vysoký krevní tlak. Tyto příčiny onemocnění ledvin jsou častokrát dědičné. Jiné jsou vrozené.

Zde je několik nejběžnějších typů a příčin poškození ledvin:

 • Diabetes je onemocnění, při kterém organismus nevytváří dostatek inzulínu a nebo nemůže tento inzulín využít. To má za následek vysokou hladinu cukru v krvi. Diabetes je hlavní příčinou onemocnění ledvin číslo jedna.
 • Vysoký krevní tlak (neboli hypertenze) je další běžnou příčinou onemocnění ledvin (způsobuje také další komplikace jako je infarkt a mozkovou mrtvici). Vysoký krevní tlak vzniká, jestliže je průtok krve cévami omezen.
 • Zánět glomerulí – je to onemocnění malých filtračních jednotek ledvin (glomeruly). Tuto nemoc může člověk dostat náhle a opakovaně. Nebo se nemoc vyvíjí pomalu v průběhu několika let, což může způsobit až ztrátu funkce ledvin.
 • Polycistické onemocnění ledvin – jedná se o nejčastější dědičné onemocnění ledvin. Tvoří se ledvinové cysty, které se v průběhu času zvětšují a mohou způsobit nenávratné poškození ledvin – dokonce i jejich selhání.
 • Ledvinové kameny – jsou velmi častou a při svém průchodu mohou způsobovat silné bolesti v zádech a v boku. Existuje mnoho příčin jejich vzniku, včetně dědičné poruchy (velké množství vápníku, který se vstřebává z potravin). V případě, že ledvinové kameny jsou příliš velké na to, aby prošly přirozenou cestou, je potřeba je odstranit operativně.

 • Infekce močových cest – je onemocnění typické zejména pro ženy. Způsobují je bakterie, které projdou močovými cestami a způsobují bolest a pálení při močení. Někdy se mohou rozšířit až do ledvin, kde mohou způsobit horečku a bolest v zádech.
 • Drogy a toxiny – použití nadměrného množství léku nebo drog může mít na ledviny negativní vliv, a to až do té míry, že mohou způsobit jejich trvalé poškození.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
300x600.png

Naše tipy
Sledujte také magazín o hubnutí Tukožrout.cz.